központi honlap

OMVK ikon

Vissza a főoldalra

OMVK ikon

Elküldés e-mailben

Ifjúsági vadászat – gyakran ismételt kérdések

2024. 01. 02. | OMVK központi szervezete |

A Vadgazdálkodási törvény 2023. júniusi módosítása utat nyitott a 18. életévüket be nem töltött fiatalok előtt, hogy a magyar vadászok közösségének tagjaivá válhassanak. Egyéb kapcsolódó jogszabályok módosítását követően november 1-jétől vált lehetségessé, hogy a szükséges tanfolyam elvégzése után letegyék a vadászvizsgát majd vadászjegyet váltsanak és – bizonyos megkötések mellett – vadászhassanak. A Vadászkamara számos megkeresést kapott a részletekkel kapcsolatban, így alább foglaljuk össze a tudnivalókat.

 

Hány éves kortól lehet vadászvizsgát tenni?

A vizsgát (ahogy a vadászíjászathoz, solymászathoz vagy agarászathoz szükséges kiegészítő vizsgákat is) az teheti le, aki betöltötte a 16. életévét. A vadászvizsgáról itt talál meg minden információt.

 

Milyen egyéb feltételeknek kell megfelelni?

  • A vizsgára jelentkezéshez a fiataloknak ugyanúgy el kell végezniük a vadászvizsgára felkészítő tanfolyamot egy az Agrárminisztérium által akkreditált valamint felnőttképzőként regisztrált szervezőnél. A tanfolyam elvégzését követő 2 éven belül kell levizsgázni, azután a képzésről szóló igazolás elévül.
  • További feltétel a magyarországi lakóhely (állandó bejelentett lakcím) vagy
  • a magyar állampolgárság megléte.

 

Vannak-e bármilyen könnyítések a vizsgán a fiatalok számára?

Nincsenek. Az ifjúsági vadászoknak egy az egyben ugyanazoknak a követelményeknek kell megfelelniük, mint a vizsgára jelentkező nagykorúaknak. Ennek oka, hogy a 18. betöltött életév után automatikusan (különbözeti, kiegészítő vizsga nélkül) tarthatnak saját vadászfegyvert, folytathatnak vadászati tevékenységet tapasztaltabb vadászokkal megegyező feltételek mellett. Így birtokában kell lenniük minden ehhez szükséges ismeretnek is.

 

Mennyibe kerül az ifjúsági vadászvizsga?

A vadászvizsga díja a 18. életévüket be nem töltöttek esetében megegyezik a nagykorúakéval (a jelenlegi szabályozás szerint 25 000 forint), hiszen a követelmények is megegyeznek.

 

A sikeres vizsga után mik a következő lépések?

  • A jelenlegi jogszabályi környezet megköveteli, hogy a vadászjegy kiváltása előtt a vadászvizsgát már teljesített, 18. életévét be nem töltött személy a rendőrség által előírt külön fegyverismereti vizsgát is teljesítsen. Ez történhet párhuzamosan a vadászvizsgára való felkészüléssel. A rendőrségi fegyvervizsgával kapcsolatban a területileg illetékes vármegyei (fővárosi) rendőr-főkapitányságot kell keresni. (A Vadászkamara az irányadó szabályozás módosítására tesz javaslatot, a vonatkozó egyeztetések megkezdődtek.)
  • Emellett be kell szerezni a háziorvostól a vadászati célú fegyver tartásához szükséges, II. típusú orvosi alkalmassági igazolást. (Ennek kiállításához az orvos kötelezően beutalja a vizsgált személyt egy pszichológiai alkalmassági vizsgálatra is.)
  • A 18. életévét be nem töltött személy a területileg illetékes rendőrkapitányságon kérelmezheti azt az igazolást, amely bizonyítja a fegyverhasználat feltételeinek meglétét. Ehhez be kell mutatni a vadászvizsga bizonyítványt, a rendőrségi fegyverismereti vizsga bizonyítványát valamint az orvosi alkalmassági igazolást.
  • Végezetül a rendőrség által kiadott igazolás bemutatásával váltható ki a vadászjegy a Vadászkamara lakóhely szerint illetékesTerületi Szervezeténél.

 

Mennyibe kerül az ifjúsági vadászjegy?

Ennek díja is megegyezik a 18. életévüket be nem töltött és a nagykorú vadászok esetében: a 2024/25-ös vadászati évben 25 000 forint. Emellett nekik is be kell lépniük a Vadászkamarába, a tagdíj 2024/25-re 4000 forint. Amennyiben a kötelező vadász felelősség -és balesetbiztosítást a Vadászkamaránál kötik meg, ennek díja 3000 forint.

 

Az ifjúsági vadászok a nagykorúakkal azonos feltételek mellett vadászhatnak?

Nem, esetükben be kell tartani bizonyos korlátozásokat és előírásokat:

  • Társas vadászaton nem vehetnek részt vadászként.
  • Saját fegyverük 18 éves korukig nem lehet.
  • Egyéni vadászatot átengedett(nem átadott!) fegyverrel folytathatnak. Az átengedő személynek legalább öt éve érvényes vadászjeggyel valamint vadászlőfegyver-tartási engedéllyel kell rendelkeznie, és értelemszerűen a vadászat teljes ideje alatt felügyelnie, kísérnie kell az ifjúsági vadászt.
  • A kiskorú vadászoknak sörétes vagy legfeljebb 0.22 kaliberű (legfeljebb 5,6 mm vagy 0,224 névleges kaliberű) golyós vadászlőfegyver engedhető át.
  • A hagyományos vadászati módok (vadászíjászat, solymászat, agarászat) űzéséhez ugyanúgy le kell tenni a szükséges kiegészítő vizsgát. Ezután szintén kísérő állandó felügyelete mellett vadászhat a fiatal. A kísérőnek ez esetben is legalább öt éve érvényes vadászjegye kell, hogy legyen, valamint rendelkeznie kell az adott kiegészítő vizsgával, illetve solymászat esetében a természetvédelmi hatóság által ragadozó madár tartására kiadott engedéllyel is.
  • Nem a vadászati tevékenységhez kapcsolódik, de szintén fontos, örvendetes változás: a vadászlőfegyver és az ahhoz tartozó lőszer lőtéren átengedhető annak a 15. életévét betöltött személynek, aki elvégezte a vadásztanfolyamot és bemutatja az erről szóló igazolást.

 

Mi a teendő, ha az ifjúsági vadász betölti a 18. életévét?

Mivel nem válnak automatikusan sportvadásszá, be kell menniük adategyeztetésre a Vadászkamara lakóhelyük szerint illetékes Területi Szervezetéhez. Miután ez megtörtént, már sportvadászként mehetnek a lakóhelyük szerint illetékes rendőrkapitányságra (a fővárosiak esetében a Budapesti Rendőr-főkapitányságra), hogy megigényeljék a fegyver megszerzéséhez szükséges engedélyt. A további teendőik megegyeznek a nagykorú friss vadászokéval.

 

Partnerek, kapcsolódó oldalak

agrárminisztériumOrszágos Magyar Vadászati Védegylet - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereNimród Vadászújság - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereVadászati Kulturális EgyesületNemzeti Agrárgazdasági Kamara - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereNemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács - az Országos Magyar Vadászkamara partnereA Safari Club International Közép-Magyarországi Egyesülete - az Országos Magyar Vadászkamara partnereFeHoVa 2019Hazai Vadász Magazin - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereOrszágos Erdészeti Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) partnereMagyar Országos Vadászkutyás Kulturális Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara partnereMagyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület - az Országos Magyar Vadászkamara partnereA Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézete - az Országos Magyar Vadászkamara partnereEurópai Vadászszövetségek Szövetsége - az Országos Magyar Vadászkamara partnere
Hunttrophy.comHazai Vadász Magazin - a Veszprém megyei Vadászkamara partnereOnline vadászvizsga teszt